Piotr Bożałkiński

radca prawny

Prowadzę kancelarię radcowską w Bielsku-Białej. W zakresie mojej praktyki znajduje się temat Służebności. Doradzam również klientom i reprezentuję ich przed sądami w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych i administracyjnych.
[Więcej >>>]

Ustanów służebność!

Służebność na własnej nieruchomości

Piotr Bożałkiński13 września 2024Komentarze (0)

Służebność na własnej nieruchomościPan Maciek zastanawiał się nad tym czy można ustanowić służebność na własnej nieruchomości? Dostał on od rodziców działkę budowlaną w Szczyrku.

Działka ta połączona była z drogę publiczną prywatną drogą gruntową. Pan Maciek był jednym ze współwłaścicieli tej drogi.

Jego działka nie była jednak uzbrojona.

Pan Maciek obawiał się, że może mieć problemy z doprowadzeniem mediów do swej nieruchomość.

Jeden ze współwłaścicieli drogi powiedział wprost panu Maćkowi, że nie wyraża zgody na przeprowadzenie przez nią wodociągu.

Czy w takiej sytuacji dopuszczalne jest ustanowienie służebności na nieruchomości, której współwłaścicielem jest Pan Maciek?

Czy można ustanowić służebność na własnej nieruchomości?

Obowiązujące przed wejściem życie kodeksu cywilnego prawo rzeczowe z 1946 r. zawierało przepis pozwalający właścicielowi dwóch nieruchomości na obciążenie jednej z nich służebnością. Kodeks cywilny jednak takiej możliwości nie przewiduje.

Czytaj dalej >>>

Pas służebności

Piotr Bożałkiński16 sierpnia 2024Komentarze (0)

Pas służebnościCo to jest pas służebności? Jakie konsekwencje wiążą się z jego wyznaczeniem?

Takie pytania zadał sobie pan Filip. Parę lat temu kupił on dom w Bieszczadach.

Działka, na której stał budynek, obciążona była służebnością na rzecz każdoczesnego właściciela sąsiedniej nieruchomości.

Zgodnie z zapisem w księdze wieczystej miał on prawo przejazdu i przechodu do swej nieruchomości pasem służebności o szerokości 6 m.

Wykonywanie służebności przez sąsiada nie prowadziło przez dłuższy czas do problemów. Wszystko jednak zmieniło się w ostatnich kilku miesiącach.

Sąsiad „odkrył” bowiem, że wiata śmietnikowa pana Filipa częściowo znajduje się na pasie służebności.

Było to jedynie 50 cm i w żaden sposób nie ograniczało sąsiadowi dojazdu do jego działki, nawet samochodami ciężarowymi.

Sąsiad domagał się usunięcia śmietnika z pasa służebności albo zapłaty 10.000 zł. Pan Filip nie chciał się na to zgodzić.

Sąsiad zagroził pozwem o ochronę służebności.

Czy pan Filip powinien się tego obawiać?

Pojęcie pasa służebności

Przepisy kodeksu cywilnego nie definiują wprost pojęcia pasa służebności. Nie ma też bezwzględnego obowiązku wyznaczenia tego pasa.

W art. 285 kodeksu cywilnego przeczytać możesz, iż nieruchomość można obciążyć prawem, którego treść polega na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej.

Czytaj dalej >>>

Wpis służebności do księgi wieczystejPotrzebny jest wpis służebności do księgi wieczystej! Taką informację uzyskał od architekta pan Marcin.

Dostał on od rodziców działkę położoną w niewielkim miasteczku. Chciał wybudować na niej dom, aby zamieszkać w nim wraz z rodziną.

Dostęp działki pana Marcina do drogi publicznej wiódł prywatną drogą przez sąsiednią nieruchomość. Kiedyś była to półhektarowa działka, obciążona służebnością przechodu i przejazdu na rzecz nieruchomości pana Marcina.

Z czasem nieruchomość obciążona podzielono na kilka działek, z których każdą kupiła inna osoba. Okazało się, że w księdze wieczystej założonej dla nieruchomości, przez którą przebiega obecnie droga prowadząca do działki pana Marcina nie ma wpisanej służebności.

Groziło to domową wydania panu Marcinowi pozwolenia na budowę. Musiał więc on wpisać swoją służebność do księgi wieczystej.

Co daje wpis służebności do księgi wieczystej?

Wpis służebności do księgi wieczystej nie jest konieczny do jej powstania. Służebność możesz ustanowić w drodze umowy. Prawo wymaga, aby oświadczenie właściciela ustanawiającego służebność gruntową w formie aktu notarialnego.

Służebność można również ustanowić w drodze orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej. Więcej na ten temat możesz przeczytać w TYM artykule.

Czytaj dalej >>>

Zmiana zakresu służebności drogi koniecznejZmiana zakresu służebności drogi koniecznej to problem, z którym musiał sobie poradzić pan Karol.

Odziedziczył on po dziadku nieruchomość, położoną  w turystycznej miejscowości.

Była to niezabudowana działka z widokiem na jezioro.

Dostęp do drogi publicznej zapewniała jej służebność drogi koniecznej, ustanowiona przed laty orzeczeniem sądu.

Pan Karol postanowił wybudować na odziedziczonej nieruchomości dom. Problemy zaczęli mu jednak robić urzędnicy ze starostwa.

Twierdzili oni, że droga łącząca działkę pana Karola z drogą publiczną jest zbyt wąska aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Trzeba więc było rozszerzyć istniejącą służebność.

Pan Karol wielokrotnie rozmawiał na ten temat z sąsiadem. Proponował mu spore pieniądze za zmianę zakresu służebności drogi koniecznej. Ten jednak za każdym razem mówił nie. Nie chciał aby ktokolwiek budował się w pobliżu i przejeżdżał przez jego działkę.

Co w takiej sytuacji można zrobić?

Zmiana treści lub sposobu wykonywania służebności

Z art. 291 kodeksu cywilnego wynika, że gdy po stronie właściciela nieruchomości obciążonej, po ustanowieniu służebności powstanie ważna potrzeba gospodarcza będzie mógł on żądać zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności.

Pojęcie „ważna potrzeba gospodarcza” jest pojęciem niedookreślonym.

Czytaj dalej >>>

Podatek od nieruchomości od drogi koniecznejPowinieneś zapłacić podatek od nieruchomości od drogi koniecznej – stwierdził kategorycznie sąsiad pana Jacka.

Aby dojechać do swojej działki pan Jacek musiał przejeżdżać przez działkę sąsiada. W tym celu wystąpił do sądu  z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Sąd uwzględnił wniosek pana Jacka i ustanowił służebność.

Pomimo otrzymania od pana Jacka wynagrodzenia sąsiad uważał, że skoro pan Jacek przejeżdża jego drogą to powinien płacić podatek od nieruchomości od drogi koniecznej.

Jego zdaniem wynika to z art. 289 kodeksu cywilnego.

Czy sąsiad miał rację?

Kogo obciąża obowiązek utrzymania drogi koniecznej?

Ustawodawca stanął na stanowisku, że to strony ustanawiające w drodze umowy służebność mogą w niej określić, która z nich będzie utrzymywać urządzenia niezbędne do wykonywania służebności.

Czytaj dalej >>>